Krotoszyńscy strażacy wrócili do kraju. Wcześniej pomagali gasić pożary w Grecji

Krotoszyńscy strażacy wrócili do kraju. Wcześniej pomagali gasić pożary w Grecji

W sierpniu krotoszyńscy strażacy udali się do Grecji, aby pomóc w walce z żywiołem, który szybko rozprzestrzeniał się na terenie tego kraju. 8 sierpnia wyjechało dwóch strażaków, a 15 dni później zostali zastąpieni przez dwóch kolejnych, którzy na początku września wrócili do Krotoszyna. Ich powrotowi towarzyszyli druhowie z OSP w Zdunach.

Szalejące przez praktycznie cały sierpień pożary w Grecji trwały Attykę, czyli region na północ od Aten, a także wyspę Eubea. Na skutek tego konieczne było ewakuowanie mieszkańców blisko 60 wsi i osiedli. Walkę z żywiołem znacząco utrudniały silny wiatr i upały. Na szczęście do pomocy ruszyli strażacy z wielu krajów, w tym także z Polski.

Powrót strażaków do kraju

Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis zwrócił się z prośbą o pomoc do premiera Mateusza Morawieckiego. Do tego pięknego kraju udało się łącznie 143 strażaków, ulokowanych w 43 pojazdach z Państwowej Straży Pożarnej z Poznania i Wrocławia. Wśród nich znalazło się dwóch strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Krotoszyńscy strażacy udali się do Grecji w ramach modułu GFFFV (Ground Forest Fighting using Vehicles), czyli modułem do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.

Ochotnicy pojawili się w Lesznie 8 sierpnia o godzinie 8:00, gdzie zlokalizowany był punkt koncentracji sił i środków poznańskiego modułu. Następnie udali się do Wrocławia, gdzie doszło do połączenia dolnośląskiego wielkopolskiego modułu. W ramach udzielania pomocy do Grecji udali się ogn. Krzysztof Marcinkowski i mł. ogn. Przemysław Wólczyński. 23 sierpnia zastąpili ich mł. ogn. Waldemar Krawiec i mł. ogn. Szymon Kujawa.

Nie pierwszy wyjazd krotoszyńskich strażaków

24 sierpnia pierwsza zmiana strażaków wróciła do kraju, natomiast trzy dni później otrzymali oficjalne podziękowania od komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Tomasza Polaka. Gratulacje dotyczyło zarówno realizacji zadań poza granicami kraju, a także wymiany doświadczenia, które nabyli w trakcie międzynarodowych działań.

Wyjazdowa pomoc drugiej zmiany strażaków trwała do 1 września, kiedy to wrócili do kraju. Tuż przed wjazdem na teren powiatu czekała na nich grupa druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z wozami.

Nie po raz pierwszy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wysłała swoich strażaków do innego kraju w celu pomocy. Przed trzema lat krotoszyńscy strażacy udali się w podobnym celu do Szwecji.