Najciekawsze zabytki w Krotoszynie i okolicach

Najciekawsze zabytki w Krotoszynie i okolicach

Krotoszyn, mimo że jest stosunkowo niewielkim miastem, ma do zaoferowania sporo zabytków, które warto obejrzeć. Spacerując po ulicach miasta, natkniemy się z pewnością na większość z nich, nie musimy więc daleko szukać. Jeśli zaś chodzi o samych mieszkańców miasta, może zdarzyć się, że przechodzimy obok nich na co dzień, nawet nie zdając sobie sprawy, że mijamy akurat jakieś ciekawe miejsce czy budynek. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej i zasięgnąć nieco informacji, aby wiedzieć które z nich zasługują na naszą uwagę. Znajdziemy wśród nich zarówno starsze jak i nieco nowsze obiekty, które mogą nam wiele powiedzieć o historii miasta. Przyjrzyjmy się niektórym z najciekawszych zabytków, na które warto zwrócić uwagę.

Zabytki w Krotoszynie

Do jednego z najbardziej rzucających się w oczy zabytków należy ratusz miejski. Został on zbudowany w obecnej formie około 1689 roku. Niestety, później na skutek pożaru spłonęła jego spora część, co spowodowało, że trzeba go było odrestaurować. Obecnie prezentuje się on bardzo ładnie w centrum miasta. Innymi ciekawymi budynkami, które posiadają interesującą architekturę są różnego rodzaju kościoły, które znajdziemy na terenie miasta. Poza tym, nie sposób nie wspomnieć o Krotoszance, a więc zabytkowym domu podcieniowym. Jest on jednym z ciekawszych zabytków, gdyż prezentuje sposób życia oraz budowy przez wieloma laty, pochodzi bowiem z XVIII wieku. Ciekawym budynkiem jest także Muzeum Regionalne przy Małym Rynku, które możemy podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Miejsca godne uwagi

Innym miejscem, które z pewnością zasługuje na naszą uwagę jest Pałac Gałeckich, a dokładniej cały kompleks pałacowy wraz z otaczającym go parkiem. Pałac został wzniesiony w roku 1700 przez ówczesnego właściciela miasta, a mianowicie Franciszka Zygmunta Gałeckiego, od którego nazwiska nazwano pałac. Niestety, również ten obiekt został dotknięty pożarem i konieczne było jego odbudowanie. Obecnie stoi on w bardzo strategicznym miejscu, gdyż niemal w samym centrum parku miejskiego. Sprawia to, że jest on bardzo łatwo dostępny i możemy go zwiedzać bez konieczności przemieszczania się w inną część miasta.