Czy warto zwiedzać zabytki z przewodnikiem

Czy warto zwiedzać zabytki z przewodnikiem

Różnego rodzaju zabytki znajdziemy w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Mogą to być ruiny starych zamków i pałaców, a także całkiem dobrze zachowane budynki i budowle. To także różnego rodzaju eksponaty muzealne. Niezależnie od tego w które z tych miejsc się wybieramy, być może zastanawiamy się nad tym, czy wynająć przewodnika. Mógłby on nam opowiedzieć o różnych elementach danego miejsca, a także o związanych z nim historiach. Z drugiej strony, niektórzy z nas po prostu nie lubią kiedy zakłóca się ciszę danego miejsca i wolą wybrać się tam samodzielnie. Zastanówmy się więc który wybór jest lepszy i jakie są wady i zalety zwiedzania z przewodnikiem.

Zalety zwiedzania z przewodnikiem

Przewodnik to osoba, która jest bardzo dobrze zaznajomiona z danym miejscem i z tematem. Dzięki temu jest on w stanie powiedzieć nam niemal o wszystkim dotyczącym tego konkretnego miejsca. Z pewnością opowie jego historię, a jeśli jest to osoba, która faktycznie się nią interesuje, poda nam wiele ciekawych szczegółów i odpowie na wszystkie nasze pytania. Przewodnik może więc być ciekawym towarzyszem wycieczki po określonym miejscu, szczególnie jeśli lubimy rozmawiać z kimś na tematy historyczne i zdobywać nową, nieznaną nam wcześniej wiedzę w tym zakresie. Poza tym, przewodnik może zwrócić naszą uwagę na detale, na które sami być może nie zwrócilibyśmy uwagi.

Wady zwiedzania z przewodnikiem

Zwiedzanie z przewodnikiem może mieć również swoje wady. Dla niektórych wadą takiego zwiedzania jest już sama obecność drugiej osoby. Niektórzy, jak już wspomnieliśmy, wolą spędzić czas przeznaczony na zwiedzanie w ciszy i porozmyślać o wydarzeniach, które miały miejsce w danym obiekcie, czy na danym terenie. Przewodnik mógłby jedynie zakłócać tą ciszę, na której takim osobom zależy. Poza tym, nie da się ukryć, że za zwiedzanie danego obiektu z przewodnikiem trzeba więcej zapłacić, co dla niektórych osób jest kolejnym czynnikiem zniechęcającym. Zarówno obecność przewodnika, jak i jego brak ma więc swoje wady i zalety i tak naprawdę tylko od nas będzie zależało którą formę zwiedzania wybierzemy.