Wtorkowe spotkanie z Narodowym Czytaniem i lekcją pierwszej pomocy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie

Wtorkowe spotkanie z Narodowym Czytaniem i lekcją pierwszej pomocy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie

12 września 2023 roku, we wtorek, miało miejsce niecodzienne wydarzenie w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie, kiedy to szkoła była gospodarzem kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Tegoroczna edycja była nie tylko okazją do rozkoszowania się literaturą, ale również do zdobywania umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a wszystko to miało miejsce na świeżym powietrzu.

Inicjatywa zorganizowania warsztatów pierwszej pomocy wyszła od dyrekcji szkoły. Na ich zaproszenie do współpracy odpowiedzieli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, którzy podzielili się ze zgromadzonymi cenną wiedzą. W ramach spotkania uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję nauczyć się podstawowych zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych, które mogą mieć miejsce każdego dnia.

Szczególne znaczenie podczas warsztatów przywiązywano do nabywania umiejętności związanych z reanimacją osobników dorosłych i dzieci w przypadku zatrzymania krążenia. Cenną wiedzę teoretyczną uzupełniano praktyką na fantomach oraz przy użyciu automatycznego defibrylatora.

Tego typu spotkania są niezwykle wartościowe dla młodego pokolenia, gdyż poprzez zdobywanie konkretnych umiejętności uczą odpowiedzialności, wzmacniają świadomość na temat pierwszej pomocy, a także pomagają przezwyciężać lęki związane z możliwością stania się pomocnikiem w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia innej osoby.