Robotyczne wsparcie dla rehabilitacji: inwestycja w nowoczesne technologie w krotoszyńskim szpitalu

Robotyczne wsparcie dla rehabilitacji: inwestycja w nowoczesne technologie w krotoszyńskim szpitalu

Z nowoczesnymi możliwościami terapeutycznymi spotka się wkrótce szpital w Krotoszynie, który otrzyma 14 egzoszkieletowych robotów rehabilitacyjnych. Maszyny te będą służyły jako nieocenione wsparcie w procesie rehabilitacji pacjentów cierpiących na niedowłady oraz tych, którzy przechodzą rekonwalescencję po urazach neurologicznych.

Sprawę przedstawiła publicznie minister zdrowia, Pani Katarzyna Sójka, podczas swojej wizyty w placówce medycznej w Krotoszynie. Jej słowa były potwierdzeniem finalizacji konkursu na dofinansowanie zakupu egzoszkieletowych robotów rehabilitacyjnych. Konkurs ten był częścią działań funduszu medycznego – terapeutycznego i innowacyjnego.

Rząd Polski przeznaczył na ten cel imponującą sumę blisko 150 milionów złotych. W rezultacie, dofinansowanie udało się uzyskać aż 188 podmiotom medycznym z całego kraju. Na terenie Wielkopolski wsparcie to otrzymało 13 placówek, za które przeznaczono kwotę 11 milionów złotych.

Wśród szpitali, które skorzystają z tej dotacji na terenie południowej Wielkopolski, są placówki w Pleszewie, Ostrowie Wlkp., Kaliszu i Kępnie. Szpital w Krotoszynie otrzyma w sumie 14 stacjonarnych robotów: osiem przeznaczonych do rehabilitacji kończyn górnych i sześć do pracy z kończynami dolnymi.