Wielki pożar w Gałązkach – pięć zastępów straży pożarnej w akcji

Wielki pożar w Gałązkach – pięć zastępów straży pożarnej w akcji

Na początku grudnia 2023 roku, dokładnie 1-go, w małej miejscowości Gałązki, leżącej w gminie Koźmin Wielkopolski, doszło do poważnego zdarzenia. W całości spłonął tam budynek gospodarczy. Akcję gaszenia prowadziło aż pięć zastępów straży pożarnej.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie otrzymał pierwsze zgłoszenie o wybuchu ognia o godzinie 19:17. Kiedy jednostki strażackie dotarły na miejsce zdarzenia, przeprowadziły szybkie rozpoznanie sytuacji. Okazało się, że ogień objął już całą powierzchnię budynku gospodarczego. Paliły się nie tylko ściany i dach obiektu, ale także znajdujące się wewnątrz pojazdy oraz inne elementy wyposażenia.

Pierwszym zadaniem strażaków było zabezpieczenie terenu oraz oświetlenie miejsca zdarzenia. Potem przystąpili do bezpośredniej akcji gaszenia – podali dwa prądy wody bezpośrednio na płonący budynek i jego zawartość. Dodatkowo jeden prąd wody skierowano na drugi budynek gospodarczy, aby zapobiec rozszerzeniu się ognia.

Po opanowaniu sytuacji i ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do usuwania spalonych elementów budynku. Wszystko to, co spłonęło, zostało wywiezione na zewnątrz, do bezpiecznego miejsca. Wykorzystując ładowarkę teleskopową, którą udostępnił właściciel obiektu, usunięto poszycie dachowe oraz inne części ścian wykonane z płyty obornickiej.

Ostatnim etapem działań strażaków było sprawdzenie pogorzeliska za pomocą kamery termowizyjnej. Pozwoliło to na wykrycie ewentualnych ukrytych zarzewi ognia, które natychmiast przelano wodą.