Przeprowadzono inwentaryzację jednego z największych cmentarzy w Wielkopolsce

Przeprowadzono inwentaryzację jednego z największych cmentarzy w Wielkopolsce

Dobiegły końca prace inwentaryzacyjne na terenie jednego z największych obecnie cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce, zlokalizowanych w Koźminie Wielkopolskim. Druga część działań polegających na doprowadzeniu do porządku wszystkich mogił wpłynęła na aspekt wizualny cmentarza.

Historyczny wręcz cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim jest jednym z nielicznych w całej Polsce, który przetrwał z liczbą kilkuset macew. W 2020 roku odnaleziono ich łącznie 300 z 511 miejscami pochówku, jednak ostatnia inwentaryzacja dowiodła, że jest ich łącznie 533. Prace inwentaryzacyjne trwały w dniach 17-26 września, a w działaniach uczestniczyło 18 wolontariuszy z całej Polski.

Zakończono prace na historycznym cmentarzu

W 1872 roku zlikwidowany został pierwotny cmentarz, który był zlokalizowany wokół synagogi. Nowe miejsce pochówku powstało pod koniec XVIII wieku na gruntach, które ówczesny właściciel Koźmina Kazimierz Nestor Sapieha przekazał właśnie na ten cel. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,53 ha i znajduje się przy ulicy Wierzbowej.

Wśród nagrobków, które przetrwały do dzisiejszych czasów najstarszy datuje się na 1806 rok. Widnieją na nich napisy w języku hebrajskim, natomiast na młodszych nagrobkach w niemieckim lub hebrajsko-niemieckim. Ostatnim pochowanym na cmentarzu był Nathan Mośkiewicz w 1969 roku.

Zakres prac inwentaryzacyjnych na cmentarzu w Koźminie Wielkopolskim

Prace inwentaryzacyjne na koźmińskim cmentarzu rozpoczęły się w 2020 roku. Środki na ten cel otrzymano w ramach grantu poprzez uczestnictwo w konkursie „Wspólnie dla dziedzictwa”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Generalnie prace na cmentarzu w Koźminie Wielkopolskim polegały stricte na działaniach porządkowych. Oczyszczono nagrobki, odnaleziono kolejne, które znajdowały się pod stertą liści i trawy, a następnie je opisano, przetłumaczono i doprowadzono do porządku.