Interwencje strażaków przy silnym wietrze

Interwencje strażaków przy silnym wietrze

Silny wiatr może doprowadzić do niemałej ilości szkód i niestety co roku tak się dzieje. Niezabezpieczone przedmioty znajdujące się w przydomowych ogródkach mogą wyrządzić szkody w postaci wybitych okien, a w najgorszym razie uderzyć kogoś znajdującego się w tym czasie na ulicy. Podobnie kwestia ta wygląda w przypadku bloków, jeśli na balkonach znajdują się niezabezpieczone lub nie dość dobrze zabezpieczone elementy. Może chodzić o krzesełka, niewielkie stoliki lub inne drobne przedmioty. Jednak czasem dochodzi do jeszcze innych sytuacji spowodowanych silnym wiatrem, a niektóre z nich miały miejsce w ostatnich dniach stycznia w powiecie krotoszyńskim.

Szkody wyrządzone przez silny wiatr

Najczęstszymi szkodami wyrządzonymi przez silny wiatr były w ostatnich dniach stycznia między innymi powalone drzewa. Jako że nie dało się ich łatwo usunąć, potrzebna była interwencja strażacka. Do usunięcia drze powalonych na drogi potrzeba było specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Wiele dróg pozostawało przez jakiś czas nieprzejezdnych, dopóki strażacy nie uporali się z problemem powalonych drzew. Wszystkie interwencje przebiegły dość szybko i sprawnie oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Inne interwencje związane były ze zniszczeniami takimi jak uszkodzenia domów i budynków. Do jednego z nich doszło w miejscowości Romanów, a także w miejscowości Wolenice. W obu przypadkach na skutek silnego wiatru zostały zerwane dachy budynków mieszkalnych. Poza tym w przynajmniej dwóch przypadkach drzewo zawaliło się na samochód uszkadzając go. Na szczęście w żadnym z przypadków nie było nikogo poszkodowanego.

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem

W ostatnich latach ze względu na zmiany klimatu dochodzi praktycznie każdego roku. Ostrzeżenia meteorologiczne są zazwyczaj podawane z pewnym wyprzedzeniem – przynajmniej dzień wcześniej. Jeśli więc wiemy już, że w naszym regionie ma się pojawić silny wiatr, najlepiej będzie zabezpieczyć wszelkie wolno stojące rzeczy, czy to w ogrodzie, czy na balkonie. Jeśli mamy taką możliwość dobrze jest umieścić samochód w garażu. A jeśli chodzi o nas samych, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z podróży, a jeśli to możliwe, również z całkowitego wychodzenia z domu.