Pomoc dla bezdomnych

Pomoc dla bezdomnych

Zima to trudny okres dla bezdomnych. Trudne warunki pogodowe, mróz oraz opady śniegu nie sprzyjają spędzaniu czasu na dworze. Niestety, szacuje się, że w Krotoszynie może być ponad 20 bezdomnych, którzy spędzają zimę właśnie w takich warunkach. Zazwyczaj na noc ukrywają się oni przed chłodem w pustostanach, opuszczonych budynkach, piwnicach, a nieraz również na klatkach schodowych. Nie są to najlepsze miejsca na spędzanie mroźnych dni, dlatego Krotoszyn oferuje noclegownię, jednak w praktyce niewiele osób decyduje się na korzystanie z pomocy oferowanej w ten sposób.

Noclegownia dla bezdomnych

Noclegownia dla bezdomnych w Krotoszynie jest otwarta dla każdego kto potrzebuje takiej pomocy. Niestety, w ostatnim czasie, na skorzystanie z niej zdecydowało się jedynie 8 osób bezdomnych, co oznacza, że ponad 20 nadal potrzebuje pomocy (szacuje się, że ogólna liczba bezdomnych w Krotoszynie to ponad 30 osób). Noclegownia poza możliwością przenocowania, oferuje także w pełni wyposażoną łazienkę, z której mogą korzystać bezdomni. Zapewnia również ciepłe posiłki, a te są szczególnie potrzebne w okresie zimowym. Co więc sprawia, że tylko nieliczne osoby bezdomne decydują się na skorzystanie z pomocy, która jest dostępna na wyciągnięcie ręki?

Jak skorzystać z pomocy

Przeszkodą, która jest dla wielu nie do pokonania, jest fakt, że w noclegowni stawia się jeden warunek. Jest nim całkowity zakaz spożywania alkoholu. Wygląda na to, że to właśnie ten czynnik zniechęca wielu bezdomnych do skorzystania z noclegu w tym ciepłym miejscu. Często zgadzają się oni na przyjęcie ciepłego posiłku, lecz odmawiają przenocowania w tym ośrodku. Jak można pomóc takim osobom? Warto zawiadomić policję, straż miejską lub ośrodek pomocy społecznej, jeśli wiemy o takich osobach oraz o miejscu ich przebywania. W ten sposób możemy pomóc im uniknąć wyziębienia organizmu, a w skrajnych wypadkach nawet śmierci. Potrzebna jest więc pomoc nie tylko odpowiednich służb, ale każdego z nas, ludzi wrażliwych, którym zależy na dobru innych.