Jaką formę edukacji wybrać

Jaką formę edukacji wybrać

Edukacja jest jednym z niezbędnych elementów naszego życia. Ma ona na celu nie tylko zdobycie wiedzy, ale również określonych umiejętności. Obecnie system edukacyjny zarówno w Polsce, jak i za granicy jest usystematyzowany, jednak mamy do wyboru kilka opcji. Najbardziej standardową jest nauka w szkole podstawowej, a następnie szkole średniej w placówkach specjalnie do tego przeznaczonych. Niektórzy rodzice z pewnych względów decydują się jednak na nauczanie w domu, które również jest możliwe i dostępne. Przyjrzyjmy się obu tym formom edukacji, z których może skorzystać dziecko.

Nauka w szkole

Na początek zwróćmy uwagę na to jak wygląda nauka w szkole oraz jakie są jej wady i zalety. Jak wiadomo, w szkole dziecko już od najmłodszych lat spotyka się z rówieśnikami, z którymi może wspólnie spędzać czas. Pierwsze dni w pierwszej klasie mogą nie być łatwe. Dziecko może tęsknić za rodzicami, szczególnie jeśli wcześniej nie chodziło do przedszkola i nie jest przyzwyczajone do kilkugodzinnej rozłąki. Można jednak zauważyć, że dzieci dość szybko adaptują się do tej nowej sytuacji. Poza tym, uczą się dyscypliny i porządku jaki musi panować w czasie lekcji. Niestety, w przypadku dużych klas, nauczyciel nie jest w stanie poświęcić zbyt dużo czasu każdemu uczniowi indywidualnie.

Nauka w domu

Kolejna propozycją jest nauka w domu. W takim systemie rodzice samodzielnie uczą dziecko. Musi ono opanować przewidziany materiał w określonym czasie. W niektórych przypadkach musi ono raz na tydzień bądź miesiąc przejść test swoich umiejętności, w innych przypadkach są one sprawdzane egzaminem, który odbywa się co pół roku. Takie rozwiązanie pozwala na spędzenie większej ilości czasu z dzieckiem, a jednocześnie na poświęcenie mu większej uwagi. Dzięki temu może ono lepiej zrozumieć i opanować materiał. Z drugiej jednak strony jest ono pozbawione towarzystwa rówieśników. Każda metoda ma więc swoje wady i zalety i każdy osobiście musi zdecydować co będzie lepsze dla jego dziecka.