Medycyna naturalna – czy jest skuteczna?

Medycyna naturalna – czy jest skuteczna?

Medycyna naturalna to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Jedni stoją za nią murem i swoimi własnymi doświadczeniami dowodzą, że jest skuteczna. Inni, podchodzą do niej bardzo sceptycznie i nie wierzą w to, że może pomóc w jakichkolwiek problemach ze zdrowiem. Zarówno jedna jak i druga teza posiada swoich zwolenników. Niestety, często zdarza się, że tak naprawdę nie mają oni większej wiedzy w tym temacie. Wypowiadają się nie wiedząc dokładnie czym tak naprawdę jest medycyna naturalna i jakie zalety oraz wady posiada. Przyjrzyjmy się pokrótce tej kwestii.

Czym jest medycyna naturalna

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle jest medycyna naturalna, czy też niekonwencjonalna. Jak wskazuje jej druga nazwa, jest to swego rodzaju odejście od konwencji, do tradycyjnego leczenia. Istnieje spora grupa osób, które rozumiejąc na czym ona polega, korzystają z jej zalet nie wzbraniając się jednocześnie przed korzystaniem z medycyny tradycyjnej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Medycyna naturalna opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu naturalnych środków i składników, które mają działanie lecznicze. Niektóre z działań są potwierdzone naukowo, jeśli zaś chodzi o inne, badań takich nie przeprowadzono. Właśnie ze względu na ten ostatni fakt medycyna naturalna spotyka się ze sporą krytyką.

Zalety i wady stosowania medycyny naturalnej

Jak każda inna dziedzina, medycyna naturalna posiada swoje zalety i wady. Trudno twierdzić, że nie posiada żadnych zalet, szczególnie że niektóre z nich są potwierdzone naukowo. Znajdą się również wady, o których szeroko się mówi w Internecie oraz w innych mediach. Tak naprawdę jednak również teoretyczne negatywne działanie lub brak działania środków naturalnych również nie jest poparte badaniami naukowymi, tak więc można by długo dyskutować nad tym, czy medycyna naturalna ma sens. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby stosujące różne jej metody, pomogły sobie nie tylko zachować dobre zdrowie, ale również je odzyskać, choć niestety nie w każdym wypadku jest to możliwe.