Ważne decyzje 8-klasistów

Ważne decyzje 8-klasistów

Koniec szkoły podstawowej to dla wielu powód do świętowania. Kiedy już jesteśmy po egzaminach, możemy odetchnąć z ulgą. Jednak to nie koniec naszej edukacji. Wiele młodych osób musi zdecydować co robić dalej. Jaką szkołę wybrać, a co za tym idzie, co robić w przyszłości. Czasami wybór szkoły pozostawiony jest przypadkowi. Niejednokrotnie zdarza się, że wybieramy daną szkołę czy nawet klasę tylko dlatego, że decydują się na nią znajomi z poprzedniej szkoły i przyjaciele. Czy jest to jednak mądre posunięcie?

Jaką szkołę wybrać

Podążanie za przyjaciółmi może być zarówno dobrym, jak i złym wyborem. Jeżeli chcemy być tam gdzie oni, jednak wybrana przez nich szkoła w ogóle nas nie interesuje, nie będzie to zbyt mądry wybór. Z drugiej strony, jeśli przyjaciele mają podobne zainteresowania do naszych, możemy wybrać się do tej samej szkoły, a nawet klasy i nawzajem się wspierać. Chociaż niektóre szkoły czy kierunki uważa się za bardziej prestiżowe, a inne za mniej, to tak naprawdę każdy z nich jest potrzebny. Nie ma złych wyborów, o ile są one zgodne z naszym hobby, zainteresowaniami i tym co chcemy robić w przyszłości. Najważniejsze, aby zdobyć zawód, którego wykonywanie będzie sprawiało nam przyjemność.

Czym się sugerować

Może się zdarzyć, że nauczyciele lub rodzice będą nam podpowiadać do jakiej szkoły możemy się udać. Jest to cenna pomoc, jednak nie zawsze okazuje się trafna. Warto wziąć pod uwagę ich opinie i je przemyśleć, jednak samodzielnie zdecydować jaką szkołę wybrać. Czasami zdarza się, że inne osoby próbują nakłonić nas do wyboru takiego kierunku, który w ogóle nas nie interesuje. W takiej sytuacji warto powiedzieć o swoich zainteresowaniach i o tym, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Wraz z pomocą takich doradców na pewno uda nam się wybrać szkołę, która będzie spełniała nasze oczekiwania i pomoże nam zdobyć konkretną wiedzę niezbędną do dalszej edukacji lub konkretny zawód.