Czy warto kupić apartament za granicą

Czy warto kupić apartament za granicą

Wielu z nas w czasie wakacji chętnie wyjeżdża za granicę. Zapewne nie jednej osobie przeszło przez myśl, że byłoby to idealne miejsce do życia. Myślimy tak szczególnie o ciepłych krajach, w których temperatura nawet zimą nie spada poniżej dziesięciu, czy kilkunastu stopni. Faktycznie, takie warunki pogodowe mogą przyciągać niejedną osobę. Poza tym, kraje takie mają zazwyczaj inna kulturę od naszej, a podejście do życia jest bardziej spokojne. Nic dziwnego, że wiele osób chciałoby mieszkać w takich miejscach i decyduje się na zakup apartamentu w jednym z nadmorskich kurortów. Jak to zorganizować w praktyce oraz jakie są wady i zalety zakupu apartamentu za granicą?

Jak kupić apartament

Sam zakup apartamentu nie powinien nam przysporzyć większych problemów. Warto wiedzieć, że w Polsce, a także za granicą w bardziej znanych i popularnych miejscowościach turystycznych, istnieją polskie biura nieruchomości. Funkcjonują one właśnie w tym celu – aby pomóc inwestorom dokonać zakupu mieszkania czy apartamentu zgodnie z prawem danego kraju. Trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić odpowiednią prowizję od takiej usługi, jednak w zasadzie nie ma innej możliwości. Moglibyśmy oczywiście próbować dokonać zakupu na własną rękę, jednak czy naprawdę warto? szczególnie w biedniejszych krajach prawdopodobnie nie dogadamy się po angielsku i możemy tylko niepotrzebnie stworzyć sobie problemy.

Wady i zalety zakupu apartamentu za granicą

Zakup apartamentu za granicą ma naprawdę wiele zalet. Jedną z nich jest piękna pogoda latem, a także stosunkowo dobra pogoda przez cała resztę roku. Wiele osób stawia na apartamenty w kurortach w krajach o stosunkowo niskich cenach. Dzięki temu na taki apartament wydamy mniej niż w Polsce lub będzie to podobna suma, jeśli postawimy na nieco wyższy standard. W takim apartamencie będziemy mogli mieszkać lub spędzać określoną część roku, a potem go wynajmować. Wadą może być fakt, że jeśli nie zamieszkamy w samym apartamencie lub w pobliżu, nie będziemy mogli go doglądać. W takim wypadku trzeba zdać się całkowicie na agencję lub sam zarząd apartamentowca, który oferuje jego utrzymanie. Kolejny minus to stała opłata roczna, którą trzeba uiścić niezależnie od tego czy ktoś mieszka w apartamencie, czy też stoi on pusty. Mimo wszystko zakup apartamentu za granicą wydaje się kuszącą propozycją, na którą decyduje się wiele osób.