Czy ceny węgla jeszcze spadną?

Czy ceny węgla jeszcze spadną?

Obecny koszt węgla przeraża niejedną osobę. Szczególnie martwią się ci, którzy zużywają jego większe ilości w sezonie grzewczym. Chociaż szacuje się, że jedno gospodarstwo domowe wykorzystuje średnio od 3 do 5 ton węgla na sezon, to jednak istnieje wiele gospodarstw, które zużywają go dużo więcej. Większe, wielopokoleniowe rodziny, które mieszkają w jednym domu, mogą potrzebować nawet 6-7 ton węgla na sezon. Poza tym, starsze budownictwo nie jest tak szczelne i nie zatrzymuje tyle ciepła, co wiąże się z koniecznością używania większej ilości opału. Wielu zastanawia się w związku z tym kiedy będzie najlepszy moment na zakup węgla i czy ceny w ogóle spadną.

Koszt zakupu węgla

W ostatnich tygodniach koszt tony węgla uplasował się na wysokości około 3 tysięcy złotych. Jest to ogromny wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w tym samym okresie węgiel kosztował jeszcze mniej niż tysiąc złotych. Co prawda tuż przed sezonem grzewczym w wielu miejscach trudno było go kupić za mniej niż 1200, czy 1300 złotych, jednak nikt nie podejrzewał, że jego cena może wzrosnąć praktycznie trzykrotnie. Przy obecnych kosztach, wielu może sobie pozwolić jedynie na zakup niewielkich ilości węgla. To co wydaliśmy w zeszłym roku na 3 tony, tym razem starczy tylko na jedną, co jest ogromną przepaścią. Czy więc warto czekać na spadek cen?

Czy ceny węgla spadną?

Specjaliści nie pozostawiają nam złudzeń – wszystko wskazuje na to, że ceny węgla nie spadną. Coraz bardziej panosząca się w kraju inflacja oraz inne czynniki powodują, że na spadek cen raczej nie ma co liczyć. Poza tym, jeśli opalamy dom węglem, zapewne dobrze wiemy o programie rządowym, który zakłada wsparcie finansowe w wysokości 3000 złotych dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem. Jest to dla wielu doskonała wiadomość, jednak z drugiej strony, program ten może przyczynić się do kolejnego wzrostu cen węgla. Wszystko wskazuje na to, że w miarę możliwości warto kupić ten surowiec teraz.