Nauka języka polskiego dla obcokrajowców

Nauka języka polskiego dla obcokrajowców

Jeżeli kiedykolwiek uczyłeś się jakiegoś języka obcego, zapewne zdajesz sobie sprawę, że jest to niemałym wyzwaniem. Wiele zależy od języka i od tego na jakim poziomie trudności się on plasuje. Język polski należy do jednych z najtrudniejszych języków świata, dlatego wielu obcokrajowców może mieć problem z jego nauczeniem się. Wyjątkiem są osoby, które używają języka pochodzącego z tej samej rodziny. Będzie do nich należał między innymi rosyjski oraz ukraiński. To właśnie dlatego wielu uchodźcom nauka języka polskiego przychodzi dosyć szybko. Co prawda wielu z nich nie jest w stanie mówić po polsku, jednak bardzo dobrze rozumieją nasz język. Inne grupy językowe nie mają tej przewagi, muszą więc na naukę poświęcić więcej czasu i wysiłku.

Jak najlepiej uczyć się polskiego

Najlepszą metodą na naukę języka jest dla obcokrajowców zamieszkanie z polską rodziną, czy też znajomymi z Polski. W tym wypadku ważne jest jednak, aby nie porozumiewać się po angielsku, a mówić jedynie po polsku. Wiele doświadczeń wskazuje, że obcokrajowiec jest w stanie rozumieć podstawowe słowa i zdania już po trzech miesiącach. Może on też z kontekstu domyślić się jaki jest wydźwięk całości wypowiedzi, dzięki czemu może udzielić na nią odpowiedzi. Mówienie w danym języku, również polskim, przychodzi nieco później, jednak przez pierwsze 3 miesiące osoba taka powinna opanować podstawowe słownictwo i wyrażenia używane na co dzień.

Inne metody nauki

Wspomniany wyżej sposób jest o tyle dobry, że obcokrajowiec nauczy się nie tylko języka oficjalnego, ale również języka potocznego, a przynajmniej niektórych wyrażeń używanych w danej rodzinie lub kręgu znajomych. Istnieją jednak również inne formy nauki polskiego, a jest ich tak naprawdę bardzo dużo. Można postawić na płatne lekcje indywidualne bądź grupowe lub skorzystać z bezpłatnych lekcji, jakie znajdziemy na Youtube, czy innych platformach. Poza tym, obcokrajowiec może uczyć się samodzielnie za pomocą odpowiednich podręczników, a następnie praktykować uzyskaną wiedzę w codziennych rozmowach.