Charytatywny mecz piłki nożnej w Krotoszynie, dla 5-letniej Amelki z autyzmem i wrodzoną wadą serca

Charytatywny mecz piłki nożnej w Krotoszynie, dla 5-letniej Amelki z autyzmem i wrodzoną wadą serca

Dnia 13 stycznia, hala sportowa przy Olimpijskiej 10 w Krotoszynie stała się areną Charytatywnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej. Celem imprezy jest pomoc dla małej Amelki. Rozpoczęcie gier przewidziane jest na godzinę 9:00 rano.

Amelka to pięcioletnia dziewczynka, która przyszła na świat z wrodzoną nieprawidłowością serca – Tetrologią Fallota. Gdy miała zaledwie osiem miesięcy, przeszła operację mającą na celu poprawienie funkcjonowania jej serca. W przyszłości konieczna będzie kolejna operacja – wymiana zastawki płucnej. Dziewczynka jest regularnie monitorowana przez lekarza specjalizującego się w kardiologii. Sytuację komplikuje dodatkowo diagnoza autyzmu dziecięcego, postawiona gdy Amelka skończyła trzy lata. W efekcie zmaga się ona z problemami z mową, nauką oraz samodzielnością.

Amelka uczestniczy w wielu terapiach i zajęciach edukacyjnych organizowanych przez przedszkole, w którym przebywa. Korzysta z pomocy logopedy, pedagoga, psychologa, a także bierze udział w gimnastyce korekcyjnej czy zajęciach z integracji sensorycznej. Niestety, ze względu na ilość i częstotliwość darmowych sesji terapeutycznych, nie jest możliwe osiągnięcie optymalnych efektów. Właśnie dlatego środki finansowe zgromadzone podczas turnieju zostaną przeznaczone na dodatkowe, prywatne zajęcia rehabilitacyjne oraz turnus dla dzieci z autyzmem. Amelka jest stale pod opieką specjalistów – psychiatry i neurologa, którzy dbają o to, aby jej rozwój był jak najbardziej prawidłowy. Mimo wszystko, dziewczynka cieszy się z prostych rzeczy takich jak spacery, zabawa na placu zabaw czy układanie klocków.