Barokowy Zespół Potrynitarski
Barokowy Zespół Potrynitarski w Krotoszynie to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Wielkopolski. Ten wyjątkowy kompleks, składający się z kościoła św. Piotra i Pawła oraz dawnego klasztoru, stanowi perłę architektury barokowej regionu. Monumentalne budowle, wzniesione w XVIII wieku z inicjatywy możnego rodu Potockich, do dziś zachwycają swoim majestatem i bogatą historią.
Historia powstania kompleksu
Początki zespołu potrynitarskiego sięgają 1731 roku, kiedy to wojewoda kijowski i hetman wielki koronny Józef Potocki sprowadził do Krotoszyna zakon trynitarzy. Zakonnicy, których głównym celem był wykup jeńców chrześcijańskich z niewoli muzułmańskiej, otrzymali od fundatora folwark Zmysłowo oraz drewniany kościół św. Piotra i Pawła. Klasztor wzniesiono około 1733 roku na terenie przykościelnego cmentarza.
Architektura kościoła
Obecny murowany kościół św. Piotra i Pawła powstał w latach 1767-1774, zastępując wcześniejszą drewnianą świątynię. Budowla zachwyca swoją urozmaiconą bryłą i charakterystyczną wieżą od strony zachodniej, zwieńczoną efektownym hełmem z latarnią. Wnętrze świątyni kryje jednolite późnobarokowe wyposażenie z lat 1772-1775, którego perełką jest niezwykła ambona w kształcie łodzi.
Wystrój wnętrza
W głównym ołtarzu znajduje się obraz Jezusa Ecce Homo, szczególnie czczony przez trynitarzy. Prezbiterium zdobią herby rodów Potockich i Mniszchów. Na szczególną uwagę zasługuje również obraz Matki Bożej Krotoszyńskiej, przeniesiony z pierwotnej Fary.
Dawny klasztor – obecnie muzeum
Budynek poklasztorny, murowany i piętrowy, prezentuje się równie okazale co świątynia. Po kasacie zakonu w 1819 roku pełnił różnorodne funkcje – mieścił się tu Królewski Sąd Krajowy, szkoła średnia, a nawet koszary. Od 1969 roku jest siedzibą Muzeum Regionalnego, gdzie można podziwiać ekspozycje poświęcone historii miasta i regionu.
Informacje praktyczne: – Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00 – Kościół można zwiedzać poza godzinami nabożeństw – Dojazd: kompleks znajduje się w centrum miasta, przy Małym Rynku 1 – Parking dostępny w pobliżu – Zwiedzanie muzeum: bilety normalne i ulgowe dostępne w kasie – Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację
Park przykościelny
Całość kompleksu dopełnia malowniczy park, który stanowi zieloną oazę w centrum miasta. Na jego terenie znajduje się Pomnik Wolności, a także liczne zabytkowe drzewa, tworzące przyjemną atmosferę do odpoczynku i kontemplacji.
Podsumowanie
Barokowy Zespół Potrynitarski w Krotoszynie to nie tylko świadectwo bogatej historii miasta, ale również żywy organizm łączący funkcje sakralne z kulturalnymi. Doskonale zachowana architektura, bogaty wystrój wnętrz oraz nowoczesne muzeum sprawiają, że jest to miejsce, które pozwala przenieść się w czasie i poznać fascynującą historię regionu. To obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika architektury sakralnej i historii Wielkopolski.