Zabytki Krotoszyna i okolic, które warto odwiedzić

Krotoszyn to miasto pełne historycznych skarbów, gdzie każdy zabytek opowiada fascynującą historię minionych wieków. Malownicze uliczki starego miasta kryją architektoniczne perły, które zachwycają swoim pięknem i bogatą przeszłością. Od majestatycznego ratusza po urokliwe świątynie – każdy z zabytków ma swoją wyjątkową opowieść.

Ratusz

Stojący dumnie w sercu miasta ratusz to prawdziwa perła architektury, łącząca w sobie elementy baroku i neorenesansu. Wzniesiony w 1689 roku z inicjatywy Franciszka Zygmunta Gałeckiego, przetrwał dramatyczny pożar w 1774 roku, by odrodzić się jeszcze piękniejszy. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest ośmioboczna, smukła wieża zwieńczona barokowym hełmem z dwiema latarniami. Spacerując wokół ratusza, można podziwiać bogato zdobioną fasadę z trójkątnym zwieńczeniem i ryzalitem. W przyziemiu zachowały się fascynujące pozostałości dawnych cel więziennych, które przypominają o burzliwej historii tego miejsca.

Kościół św. Fabiana i Sebastiana

Ten wyjątkowy drewniany kościół to prawdziwy skarb sakralnej architektury regionu. Wzniesiony około 1572 roku, zachwyca swoją nietypową konstrukcją na planie krzyża greckiego. Wnętrze świątyni kryje prawdziwe skarby sztuki sakralnej, w tym XVIII-wieczny ołtarz główny i barokowy krucyfiks. Szczególnie interesująca jest historia świątyni związana z epidemiami – w 1630 roku postawiono tu ołtarz św. Rocha, patrona chroniącego przed zarazami. Obecnie kościół pełni szczególną rolę jako świątynia patronalna Kurkowych Bractw Strzeleckich. Przeczytaj więcej na temat kościoła.

Pałac Gałeckich

Położony w malowniczym otoczeniu Parku Miejskiego pałac to wspaniały przykład barokowej rezydencji magnackiej. Wzniesiony w latach 1692-1700, łączy w sobie barokowy przepych z późnoklasycystyczną elegancją. Budowla zachwyca swoją monumentalną fasadą z żeliwnym balkonem i herbowym kartuszem rodu Gałeckich. W przeszłości wnętrza pałacu zdobiła imponująca kolekcja 140 obrazów, w tym malowidła przedstawiające słynne bitwy. Szczególnie intrygujący jest fakt, że dawniej do pałacu prowadziła brama z mostem zwodzonym, ozdobiona herbami Junosza i Sas. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Krotoszanka

Krotoszanka to najstarszy zachowany drewniany budynek mieszkalny w Krotoszynie. Konstrukcja sumikowo-łątkowa świadczy o kunszcie dawnych rzemieślników. Budynek, który pierwotnie służył jako pierwsza siedziba Muzeum Regionalnego, stanowi doskonały przykład tradycyjnej architektury miejskiej. Jego historia jest nierozerwalnie związana z postacią Hieronima Ławniczaka, wybitnego regionalisty, który nadał budynkowi jego obecną nazwę.

Podsumowanie

Zabytki Krotoszyna tworzą niezwykłą mozaikę stylów i epok, od drewnianej architektury sakralnej po monumentalne budowle świeckie. Każdy z nich nie tylko dokumentuje bogatą historię miasta, ale również stanowi świadectwo kunsztu dawnych budowniczych i rzemieślników. Te historyczne perły architektury sprawiają, że Krotoszyn jest miejscem, do którego warto wracać, by za każdym razem odkrywać nowe szczegóły i historie związane z jego zabytkami.